Wewnętrzne tynki dekoracyjne

Tynki obok ozodbnych paneli i naklejek na ścianę, coraz chętniej wybierany sposób na aranżację przestrzeni naszego mieszkania. Tynki dekoracyjne, imitujące różne nierówne i chropowate powierzchnie, próbują nadać ścianie wygląd faktury konkretnego kamienia, betonu, zmiętej folii, zacieków z farby, efekt łuszczenia się, kory drzewa, pęknięć i wiele innych. Tynki dekoracyjne znakomicie prezentują się w salonie, kuchni lub pokoju dziennym, a odpowiednie oświetlenie ścian sprawi, iż każdego wieczoru stworzymy na ścianie spektakl świateł i cieni.

Tynki dekoracyjne różnią się od tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych i gipsowych przede wszystkim grubością układanej warstwy. Tynki dekoracyjne, z racji większej grubości, są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż gładź gipsowa. Ze względu na spoiwo użyte do produkcji tynków dekoracyjnych, wyróżnia się trzy ich rodzaje: tynki na spoiwie organicznym (tynki akrylowe, polimerowo-akrylowe lub żywiczne), tynki mineralne (np. tynki cementowo-wapienne lub silikonowe) oraz tynki mieszane (polimerowo-mineralne). Tynki wykonane na spoiwie organicznym zazwyczaj nakłada się bezpośrednio z opakowania, bez konieczności dodawania do niego wody. Tynki mineralne i mieszane kupujemy w suchej postaci i mieszamy je z wodą przed nałożeniem na ścianę.

Jeśli chcemy, by nasz tynk dekoracyjny zachował trwałość i ładny wygląd jak najdłużej, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Po pierwsze, podłoże nie może zbyć zbyt chłonne. Chłonność najlepiej sprawdzić za pomocą zwilżonej gąbki. Przetarta gąbką powierzchnia nie powinna wchłaniać wody. Zbyt chłonne podłoże utrudni nakładanie tynku i sprawi, iż jego przyczepność będzie gorsza. Na podłożu nie może być także pyłu, kurzu i resztek starej tapety. Stare łuszczące się farby należy usunąć, szczególnie dotyczy to farb klejowych i kredowych. Stary tynk, który odspoił się od muru, należy skuć i naprawić. Zbyt pylące lub zbyt chłonne podłoże zabezpieczymy, stosując preparat gruntujący. Wzmocni on podłoże i poprawi przyczepność nowego tynku. Większość tynków dekoracyjnych wymaga uprzedniego nałożenia preparatu gruntującego i jest to wówczas zaznaczone na opakowaniu.

Większość tynków dekoracyjnych nanosimy ręcznie przy użyciu pacy ze stali nierdzewnej. Niektóre tynki można nanosić przy pomocy pistoletu natryskowego, co zdecydowanie skraca czas nałożenia tynku dekoracyjnego. Tynki te wymagają zazwyczaj ułożenia jednej lub dwóch warstw i wymagają zacierania pacą ze sztucznego tworzywa lub formowania za pomocą innych narzędzi (jak kielnia lub wałek) w celu uzyskania pożądanej faktury.